Światowy Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej w ICZMP

20180924 120805 Copy - Światowy Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej w ICZMP

Czy 20-latek może mieć zawał? Jeśli ma hipercholesterolemię rodzinną, tak. Rocznie na świecie umiera na nią 17,5 tys. osób. W Polce na hipercholesterolemię rodzinną choruje nawet 150 tys. osób. Zdiagnozowano tylko 3 tys. Szukamy brakujących 147 tys.

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej zorganizowaliśmy bezpłatne badania i akcję edukacyjną.

Badania były w kardiobusie, który stanął przed ICZMP dzięki współpracy z firmą Servier Polska. Pacjenci mieli robiony pełen profil lipidowy i analizę składu ciała. Bezpłatnych porad udzielali kardiolodzy i dietetycy.

Oprócz pacjentów do kardiobusu przyszli dziennikarze. Na konferencji prasowej prof. Maciej Banach przekonywał do diagnostyki i profilaktyki. – Hipercholesterolemia rodzinna to choroba występująca u jednego na 200 pacjentów – mówił.  – To znaczy, że w Polsce może być ich 150 tys.  Jeśli ich odpowiednio wcześnie zdiagnozujemy, będą mogli żyć tak długo, jak zdrowi ludzie.

Co to Hipercholesterolemia rodzinna?

Hipercholesterolemia rodzinna (FH) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, powodującą przyspieszony rozwój miażdżycy i wczesne występowanie incydentów sercowo-naczyniowych. Rozwija się bezobjawowo. U podłoża tej choroby leży defekt genetyczny, który powoduje znaczne podwyższenie poziomu „złego” cholesterolu LDL. W konsekwencji wysokie stężenie frakcji LDL-C prowadzi do przedwczesnego rozwoju miażdżycy, zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Śmiertelność z przyczyn naczyniowo sercowych u osób młodych, między 20 a 39 rokiem życia, dotkniętych tym schorzeniem jest stukrotnie wyższa niż w ogólnej populacji. Szacuje się, że w Polsce obciążonych tym schorzeniem jest ponad 150 tysięcy osób. Pacjenci z chorobę wieńcową ujawniającą się przed 55 rokiem życia, to grupa ryzyka z prawdopodobnie nie rozpoznaną wcześniej rodzinną hipercholesterolemią. Choroba ma rodzinny, często wielopokoleniowy wymiar dlatego w rodzinach obciążonych FH ważne jest postawienia diagnozy u dzieci tak wcześnie jak to możliwe. Bardzo istotne jest wykonanie badań przesiewowych w rodzinie (skrining kaskadowy), obejmujących zarówno lipidogram, jak i badanie genetyczne. Oznaczenie stężenia lipidów w surowicy u dzieci z rodzin obciążonych FH zaleca się już we wczesnym okresie niemowlęcym i ale zawsze przed 10 rż. Zaleca się, aby u pacjentów z obciążonym wywiadem w kierunku chorób układu sercowo-naczyniowego wykonać obowiązkowo pełny lipidogram, a w przypadku stwierdzenia hipercholesterolemii konieczne jest badanie kaskadowe w rodzinie (ojciec, matka, potomstwo).

20180924 124454 Copy - Światowy Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej w ICZMP

TVN 24

Bez tytułu 300x199 - Światowy Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej w ICZMP

TVP 3