Dobro nie zna granic ……

„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”   Janusz Korczak

.

Mikołaj urodził się 3 lipca 2014 r. w naszym Instytucie i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że pochodził z Ukrainy! Mama Mikołaja zgłosiła się na blok porodowy 30 czerwca. Nie ma wątpliwości – wybrała nasz ośrodek, aby ratować życie swojego dziecka! Maluch prosto z bloku porodowego trafił do Kliniki Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt. Urodził się bowiem z przepukliną przeponową, wadą w leczeniu której nasza Klinika się specjalizuje. Pod czujnym okiem Pani Profesor Iwony Maroszyńskiej, lekarzy oraz pielęgniarek i położnych spędził 18 dni. W drugim dniu życia przeprowadzono zabieg operacyjny. Występujące po zabiegu niewydolność krążenia i nadciśnienie płucne wymagały intubacji i podłączenia do respiratora. Gdy jego stan nieco się poprawił mógł wreszcie dostać mleko Mamy. Najpierw dawki były malutkie dosłownie po parę mililitrów. Osiem dni po zabiegu Mikołaj został odłączony od respiratora. Zaczął sam oddychać i ssać. Uratowanie noworodka z przepukliną przeponową to ogromny sukces. W najlepszych ośrodkach na świecie umieralność dzieci z tą wadą przekracza 30 procent! Mikołaj z każdym dniem był coraz zdrowszy, jednak pojawiły się kolejne problemy. Ponieważ rodzice nie są obywatelami Unii Europejskiej, szpital musiał wystawić rachunek za leczenie, które oszacowano na 26 tys. zł. Dla Mamy Mikołaja była to kolejna straszna wiadomość. Z tym problemem doskonale poradziła sobie Profesor Iwona Maroszyńska – „Udało się uratować życie malucha, teraz trzeba poszukać pomocy finansowej dla rodziny z Ukrainy”. W poszukiwaniu pomocy dla Mikołaja bardzo pomogli nam: Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, redaktor Adam Czerwiński, Fundacja „Serce dziecka” – przekazała kwotę 5 tys. zł., Stowarzyszenie Rodziców dzieci z wrodzoną przepukliną przeponową i innymi wadami wrodzonymi oraz ich rodzin „Zuzik” – podarowało wózek niemowlęcy, środki pielęgnacyjne, a Dyrektor Instytutu ICZMP Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach podjął decyzję o rezygnacji z finansowania niektórych procedur wykonywanych w Klinice. Mama Mikołaja, ogromnie wdzięczna wyruszyła wraz ze swoim zdrowym synkiem do domu, na Ukrainę. Czekamy na wiadomości o Mikołaju i życzymy dużo zdrowia!