150 implantów słuchowych wszczepionych w ICZMP

Klinika Otolaryngologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki jako jedyna w Polsce wszczepia implanty słuchowe dzieciom z wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi. Jako ośrodek wielospecjalistyczny mamy zaplecze pozwalające na przeprowadzenie takich zabiegów m.in. u dzieci z poważnymi wadami serca.

Zespół specjalistów kierowany przez prof. Wiesława Konopkę w ciągu 7 lat wszczepił 150 implantów słuchowych.

W 2012 w ICZMP wykonano pierwsze zabiegi wszczepienia implantów typu Baha (zakotwiczone w kości). Zabiegi prowadzono u dzieci z wadami rozwojowymi małżowiny usznej, z zarośniętym przewodem słuchowym, czy wadami ucha środkowego.

Tego typu urządzenia działają w oparciu o przewodnictwo kostne – dźwięki z otoczenia przesyłane są bezpośrednio do ucha wewnętrznego poprzez kości czaszki. Oznacza to, że omijają wszelkie przeszkody w uchu środkowym i zewnętrznym, które mogłyby je zatrzymać lub zdeformować. Pacjent słyszy dźwięk wykorzystując swój własny narząd słuchu – ucho wewnętrzne.

Początkowo w ICZMP wszczepiano implanty Bahaprzezskórne.Od 2013 roku stosowane są implanty magnetyczne, schowane pod skórą.

Od 2016 roku specjaliści z ICZMP leczągłuchotę z zastosowaniem implantów ślimakowych – protezy narządu słuchu, zastępującej trzy elementy ucha (ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego).

Wszczepienie implantu odbywa się podczas zabiegu operacyjnego przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj trwa on koło trzech godzin. W trakcie operacji zewnętrzna część implantu jest wszczepiona w kość skroniową, a elektroda jest „podłączana” do najważniejszej części ucha wewnętrznego – ślimaka.

Jak to działa? Procesor mowy zbiera sygnały akustyczne z otoczenia, a następnie w sposób zakodowany, drogą indukcji elektromagnetycznej przesyła je do elektrody w postaci impulsu bioelektrycznego, który stymuluje drogę słuchową i powoduje, że człowiek zaczyna słyszeć.

Z okazji wszczepiania 150 implantów wraz z firmą Medicus zorganizowaliśmy piknik dla pacjentów z całej Polski, którzy w Matce Polce odzyskali słuch. Były konkursy i zabawy z animatorem, grill, wata cukrowa i lody.

 O sukces zespołu Kliniki Otolaryngologii opowiedzieliśmy podczas konferencji prasowej.

TVP3

https://lodz.tvp.pl/43080990/dzieki-lekarzom-z-iczmp-150-pacjentow-powrocilo-do-swiata-dzwieku

TV TOYA

http://tvtoya.pl/news/show/22337

Radio Łódź

https://www.radiolodz.pl/posts/53679-wyjatkowe-zabiegi-w-instytucie-centrum-zdrowia-matki-polki

Radio Eska

http://lodz.eska.pl/newsy/implanty-slimakowe-dla-malych-pacjentow-w-matce-polce/775821