Hipercholesterolemia rodzinna bez tajemnic

Koalicja Serce dla Kardiologii wraz z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki zapraszają na warsztaty „HIPERCHOLESTEROLEMIA RODZINNA BEZ TAJEMNIC”.

Polska Unia Organizacji Pacjentów z organizacjami pacjentów kardiologicznych – Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce, Stowarzyszeniem Pacjentów Hiperlipidemią Rodzinną oraz Fundacją Wygrajmy Zdrowie – powołała Koalicję „Serce dla kardiologii”.

Koalicja to oddolna akcja pacjentów, którzy organizują w całej Polsce warsztaty i akcje badań profilaktycznych poświęcone najważniejszym dla nich problemom.  W Łodzi wraz z ICZMP przygotowują wydarzenie dotyczące hipercholesterolemii rodzinnej.

We wtorek 25 czerwca 2019 r o w godz. 15-17 w głównym budynku ICZMP (ul. Rzgowska 281/289) odbędą się prowadzone przez ekspertów warsztaty. Udział w nich jest bezpłatny, ale zainteresowani proszeni są o rejestrację. Zgłoszenia do 25.06 pod numerem tel. 22 428 36 31, albo mailowo: info@puop.pl.
Hipercholesterolemia rodzinna (FH) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, powodującą przyspieszony rozwój miażdżycy i wczesne występowanie incydentów sercowo-naczyniowych. Rozwija się bezobjawowo. U podłoża tej choroby leży defekt genetyczny, który powoduje znaczne podwyższenie poziomu „złego” cholesterolu LDL. W konsekwencji wysokie stężenie frakcji LDL-C prowadzi do przedwczesnego rozwoju miażdżycy, zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Śmiertelność z przyczyn naczyniowo sercowych u osób młodych, między 20 a 39 rokiem życia, dotkniętych tym schorzeniem jest stukrotnie wyższa niż w ogólnej populacji.

Szacuje się, że w Polsce obciążonych tym schorzeniem jest ponad 150 tysięcy osób.