Warsztaty dla pacjentów w ICZMP

W warsztatach „HIPERCHOLESTEROLEMIA RODZINNA BEZ TAJEMNIC”zorganizowanych przez Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki i Koalicję Serce dla Kardiologii uczestniczyło 150 osób. 50 pacjentów wzięło udział w badaniach profilaktycznych.

– Oby więcej takich inicjatyw, a będziemy coraz bardziej skuteczni w diagnozowaniu i leczeniu naszych najciężej chorych pacjentów – mówi prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP. I dodaje, że rodzinna hipercholesterolemia to choroba skracająca życie, ale mamy wiedzę i narzędzia, by z nią walczyć. – W całej Polsce działają już 24 centra, które realizują dedykowany jej program lekowy.Dlatego jeśli maciePaństwo choćby cień podejrzenia, że w waszej rodzinie może być rodzinna hipercholesterolemia, nie bójcie szukać pomocy w specjalistycznych ośrodkach.

Przypomnijmy, że hipercholesterolemia rodzinna jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, powodującą przyspieszony rozwój miażdżycy i wczesne występowanie incydentów sercowo-naczyniowych. Rozwija się bezobjawowo. U podłoża tej choroby leży defekt genetyczny, który powoduje znaczne podwyższenie poziomu „złego” cholesterolu LDL. W konsekwencji wysokie stężenie frakcji LDL-C prowadzi do przedwczesnego rozwoju miażdżycy, zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Śmiertelność z przyczyn naczyniowo sercowych u osób młodych, między 20 a 39 rokiem życia, dotkniętych tym schorzeniem jest stukrotnie wyższa niż w ogólnej populacji.

– Wiemy, że w Polsce niezdiagnozowanych pacjentów z tą chorobą, może być nawet 170 tyś. – mówi Szymon Chrostowski z Koalicję Serce dla Kardiologii.- Dlatego tak ważna jest każda inicjatywa propagująca wiedzę o niej.

Wideorelacja z konferencji:

Hipercholesterolemia rodzinna: warsztaty na żywo

LIVE: Hipercholesterolemia rodzinna bez tajemnic 25.06.19

Opublikowany przez Serce dla Kardiologii Wtorek, 25 czerwca 2019

Więcej o konferencji i hipercholesterolemii rodzinnej

TVP3

http://www.tvp.pl/regiony-tvp/regiony/lodz/informacje/lwd/wideo/25062019-2100/43215979

TV TOYA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Radio Łódź

https://www.radiolodz.pl/posts/53953-warsztaty-dla-pacjentow-badajmy-cholesterol