Doktorat honoris causa dla prof. Macieja Banacha

 

Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, prof. Maciej Banach otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycyny i Farmacji „Carol Davila” w Bukareszcie. Uroczystość odbyła się w imponującej sali głównej Pałacu Parlamentu Rumunii. 

Uniwersytet Medycyny i Farmacji „Carol Davila” to jedna z najstarszych uczelni medycznych w regionie, świętująca 162 rocznicę powstania. Według World University Rankings jest czwartą, najlepszą uczelnią w Rumunii. 

– Tytuł doktora honoris causa to dla mnie ogromny zaszczyt i zobowiązanie – mówi prof. Banach. – Także dlatego, że w trakcie ceremonii zostałem nazwany przyjacielem rumuńskiej kardiologii. Będę zatem starał się dalej wspierać naukowe grupy badawcze z Europy Centralnej i Wschodniej, by pokazać, że potencjał wielu z nich w niczym już nie odstaje od najlepszych grup badawczych Europy Zachodniej. 

To już trzeci tytuł doktora honoris causa prof. Macieja Banacha. Poprzednie były nadane w 2018 roku przez Narodowe Centrum Badawcze im. Dr. Strazhesko – Instytut Kardiologii w Kijowie na Ukrainie oraz Uniwersytet Medycyny i Farmacji Victor Babes” w Timisoarze w Rumunii. 

Prof. Maciej Banach jest laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, w tym: Menedżerem Roku 2016 dla podmiotów publicznych działających w ochronie zdrowia (2017), Innowatorem Roku tygodnika Wprost, Wyróżnienia „Złoty Skalpel” w 2016 r. za innowacje; Osobowość Roku 2013 w Polsce dla rozwoju nauki w dziedzinie opieki zdrowotnej – ufundowanej przez czasopismo Menedżer Zdrowia (wydawnictwo Termedia), nagrody Super-Talent w medycynie 2012 – konkursu dla młodych naukowców w dziedzinie medycyny (do 40 rż) ufundowanego przez czasopismo Puls Medycyny; a także nagród naukowych Ministerstwa Zdrowia i wielu innych. 

Prof. Maciej Banach od lutego 2014r. jest dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP), Kierownikiem Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownikiem Ośrodka Badań Serca i Naczyń na Uniwersytecie Zielonogórskim, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz ICZMP. 

Jak mówi, odpręża go praca naukowa. Zdradza, że gdy rodzina idzie spać, odpręża się śledząc naukowe doniesienia i przygotowując kolejne prace. Efekt? Ponad 700 publikacji naukowych.