Górnicy w Matce Polce

13 grudnia Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki odwiedzili niezwykli goście – górnicy z Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Przyjechali w czarnych, galowych mundurach, z górniczymi czakami, przyozdobionymi kolorowymi pióropuszami.

Można powiedzieć, że wizyta bełchatowskich górników w ICZMP to już tradycja. – Od lat przed świętami przyjeżdżamy do Matki Polki oddawać krew – mówi Andrzej Chlebicki, prezes Powiatowego Stowarzyszenia Dawców Krwi przy Kopalni Bełchatów. – Tym razem zgłosiło się około 30 dawców. Dzięki nim nasze Stowarzyszenie może się pochwalić, że jego członkowie właśnie oddali 100 litrów krwi.

Oprócz krwiodawców do Instytutu przyjechali także związkowcy z Bełchatowskiej „Solidarności”, Międzyzakładowego Związku Zawodowego „Odkrywka” i Związku Zawodowego Górnictwa Węgla Brunatnego i Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego KWB „Bełchatów”. Przywieźli ze sobą świętego Mikołaja, który z kilkoma workami prezentów odwiedził dzieci w klinikach: Otolaryngologii, Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii oraz Neurochirurgii. Maluchy były zachwycone. Cieszyły się z prezentów i robiły sobie pamiątkowe fotografie z górnikami. 

Ale największe wrażenie zrobiła orkiestra dęta. Jej członkowie zagrali koncert przed pomnikiem Matki Polki w głównym hallu Instytutu.  

Pacjentki słysząc popularne kolędy schodziły z klinik. Przychodzący do poradni zamiast do rejestracji, szli na koncert.

Górnikom podziękowała Ewa Kalinka, zastępca Dyrektora ICZMP ds. Lecznictwa.

– Cała przyjemność po naszej stronie – mówił prezes Chlebicki i zapowiedział, że za rok górnicy znów przyjadą.