Doktorat honoris causa dla Dyrektora ICZMP

Prof. Maciej Banach, Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki dostał doktorat honoris causa Uniwersytet Pawła Józefa Šafárika w Koszycach.

– To była naprawdę piękna uroczystość – mówi. – Uważam, że zawsze i wszędzie podobne uroczystości związane z nadawaniem tytułów naukowych powinny być przeprowadzane z zachowaniem tradycji akademickich. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, ponieważ tak jak podkreślałem w swoim wykładzie, to także nagroda dla moich zespołów z ICZMP, Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, Lipid and Blood Pressure Meta-Analysis Collaboration Group, ilep.eu, Uniwersytetu Medyczego w Łodzi oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Prof. Maciej Banach jest laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, w tym: Menedżerem Roku 2016 dla podmiotów publicznych działających w ochronie zdrowia (2017), Innowatorem Roku tygodnika Wprost, Wyróżnienia „Złoty Skalpel” w 2016 r. za innowacje; Osobowość Roku 2013 w Polsce dla rozwoju nauki w dziedzinie opieki zdrowotnej – ufundowanej przez czasopismo Menedżer Zdrowia (wydawnictwo Termedia), nagrody Super-Talent w medycynie 2012 – konkursu dla młodych naukowców w dziedzinie medycyny (do 40 rż) ufundowanego przez czasopismo Puls Medycyny; a także nagród naukowych Ministerstwa Zdrowia i wielu innych.

Od lutego 2014r. jest dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP), Kierownikiem Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownikiem Ośrodka Badań Serca i Naczyń na Uniwersytecie Zielonogórskim, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz ICZMP.

To już czwarty tytuł doktora honoris causa prof. Macieja Banacha. Poprzednie były nadane w 2018 roku przez Narodowe Centrum Badawcze im. Dr. Strazhesko – Instytut Kardiologii w Kijowie na Ukrainie oraz Uniwersytet Medycyny i Farmacji Victor Babes” w Timisoarze w Rumunii. W 2019 prof. Banach został doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycyny i Farmacji „Carol Davila” w Bukareszcie.