Badania dla dzieci po koronawirusie

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) zaprasza na szczegółową diagnostykę dzieci, które przeszły infekcję wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.

ICZMP będzie pierwszym miejscem w Polsce prowadzącym takie badania. Uruchomiliśmy już zapisy. Zgłaszać się można pod nr. Tel. (42) 271 19 00. Jeszcze we wrześniu rozpoczną się badania pierwszych dzieci.

– Szacujemy, że dzieci to 2 do 4 proc. pacjentów, którzy przeszli infekcje – mówi prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP. – To nieduża populacja, jednak wystarczająca, aby orzec, czy przejście zakażenia koronawirusem, zarówno pełno jak i skąpo objawowe, daje odległe skutki jeśli chodzi o choroby serca i naczyń. Skłaniamy się także ku temu, by diagnostykę poszerzyć i badać również płuca i wskaźniki mian przeciwciał, żeby ocenić odległą odporność na zakażenie.

Badania będziemy starali się wykonywać w ramach krótkoterminowej hospitalizacji. Jeśli rodzice nie wyrażą zgody na hospitalizację, wówczas diagnostykę przeprowadzimy w ramach poradni kardiologicznej

Uzyskane wyniki będą przedmiotem pionierskich badań naukowych. Dotychczas nie opublikowano bowiem wyników pokazujących, jak poważne powikłania może powodować koronawiurus. Uzyskana wiedza pozwoli zminimalizować skutki choroby i wywoływanych przez nią powikłań.

Badania będziemy realizować we współpracy z dr Michałem Chudzikiem z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który przebadał ponad 200 pacjentów, po przebytej infekcji wywołanej przez koronawirusa.

– W naszym regionie zapewniamy pełną, kompleksową opiekę na chorymi po przejściu Covid-19 – mówi dr Chudzik. – Dla nas współpraca oznacza rozszerzenie możliwości diagnostycznych i naukowych. Mamy pierwsze wnioski, już niedługo będziemy je publikować. Innych danych ze świata na razie po prostu nie ma, odległe skutki zachorowania są całkowicie nieznane.

Więcej o naszej inicjatywie:

Fakty TVN
Jak COVID-19 wpływa na dzieci? „Możemy się spodziewać takich samych powikłań, jak u dorosłych

TVP3
W Instytucie Matki Polki zbadają dzieci, które przeszły COVID-19

TV TOYA
Zbadają dzieci po COVID

RMF FM
Pionierskie badania w Łodzi. Specjaliści biorą pod lupę dzieci po Covid-19 Pionierskie badania w Łodzi. Specjaliści biorą pod lupę dzieci po Covid-19

“Gazeta Wyborcza”
W Łodzi lekarze prowadzą pionierskie badania ozdrowieńców z koronawirusa. Będą badać także dzieci

Medycyna Praktyczna
Zbadają powikłania pocovidowe u dzieci

Rynek Zdrowia
Łódź: CZMP będzie badać dzieci, które przeszły zakażenie koronawirusem