Prof. Maciej Banach sekretarzem generalnym EAS

Prof. Maciej Banach został wybrany na sekretarza generalnego Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS).

EAS to organizacja skupiająca specjalistów, którzy rozwijają i wymieniają wiedzę na temat miażdżycy i chorób pokrewnych. Kadencja sekretarza elekta zaczyna się w styczniu 2021 i trwa do grudnia 2024.

Prof. Banach był jedynym kandydatem z państw Europy Środkowo-Wschodniej na to stanowisko. Jak mówi, reprezentowanie całego regionu w #EAS będzie wielkim zaszczytem.

Prof. Maciej Banach jest profesorem nauk medycznych, kardiolog, od 2014 roku dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Zielonogórskiego, w latach 2010 – 2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opublikował ponad 700 prac z zakresu dyslipidemii, nadciśnienia, kardiologii, kardiochirurgii i oceny czynników ryzyka. Jest w pierwszej trójce najbardziej wpływowych lipidologów na świecie, znajduje się także w grupie najbardziej cytowanych naukowców na świecie, jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym 4 doktoratów honoris causa uniwersytetów z Bukaresztu, Kiszyniowa, Timisoary oraz Kijowa.