Testy na koronawirusa w ICZMP

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki uruchomiono laboratorium badające testy w kierunku SARS-CoV-2.

Laboratorium jest czynne przez całą dobę i może zbadać kilkaset próbek dziennie. Jest wyposażone w dwa urządzenia diagnostyczne: standardowy aparat do testów PCR i zestaw pozwalający wykonać tzw. szybkie testy.

Jak tłumaczy dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach, laboratorium pozwoli na usprawnienie działania szpitala. – Mamy możliwość bardzo szybkiego testowania przyjmowanych pacjentów i personelu – mówi.

W nowym laboratorium oprócz próbek pobranych w ICZMP oraz w szpitalnym punkcie drive-thru badane są także próbki przekazane do badania z innych placówek.

– Będziemy w miarę możliwości, wspomagać w testowaniu inne ośrodki w Łodzi – deklaruje prof. Banach. .

W ICZMP od kilku miesięcy testowani są wszyscy pacjenci. Ci, kierowani na hospitalizację planową, wykonują test kilka dni przed przyjęciem do szpitala. Pacjentom w stanach zagrożenia zdrowia i życia, testy wykonuje się w czasie przyjęcia do szpitala i do czasu uzyskania ujemnego wyniku, izoluje się ich od osób zdrowych.

Rutynowo wykonywane u pacjentów testy wychwytują coraz więcej zakażonych.

W ICZMP badani są również pracownicy. Testy wykonuje się każdemu wracającemu do pracy po nieobecności dłuższej niż 7 dni. Przed powrotem do pracy testowane są także osoby wracające z kwarantanny. 

Dzięki testowaniu na dużą skalę ICZMP utrzymuje gotowość do pracy i na bieżąco przyjmuje pacjentów.