Badania wpływu pandemii na sprawność fizyczną dzieci

Od tygodni dzieci nie wychodzą z domów i całe dnie spędzają przed komputerami. Dr Łukasz Przysło i mgr Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu CZMP we współpracy ze specjalistami z UMED zbadają, jak wpłynie to na zdrowie dzieci w wieku 7-14 lat. Czy dojdzie do zmian tkance mięśniowej i kostnej? Co z innymi układami? Jak siedzący tryb życia wpłynie na wady postawy i wydolność fizyczną organizmu?

Klinika Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki wraz z Zakładem Metodyki Nauczania Ruchu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaczynają realizację projektu naukowego pt. Wpływ pandemii Covid-19 na sprawność fizyczną i postawę ciała dzieci w wieku 7-14 lat.

Jak mówią  badacze, pandemia koronawirusa 2019 wielowymiarowo wpływa na zdrowie dzieci. Oprócz zachorowań doprowadziła do całkowitej zmianę dotychczasowego trybu życia. Do końca kwietnia 2020 r. około 1,5 miliarda dzieci i nastolatków przeszło na naukę zdalną. To oznacza długie godziny spędzane przed komputerem, w pozycji siedzącej, brakiem aktywności fizycznej, ograniczeniem czasu spędzanego na powietrzu, nieregularnością snu. Może to prowadzić do powstania zmian w tkance mięśniowej i kostnej i powstawania wad postawy oraz zmniejszenia wydolności fizycznej organizm.

Badacze postanowili sprawdzić, czy te scenariusze faktycznie się realizują. Dlatego od grudnia 2020 roku do czerwca przyszłego roku przyjżą się 100 wybranym zdrowym dzieciom oraz tylu samo po infekcji Covid-19. Badani będą pacjenci w wieku 7-14 lat.

– Będziemy oceniać postawę ciała, badać stopy, wykonywać testy fizjoterapeutyczne, mierzyć, ważyć i sprawdzać sprawność fizyczną dzieci według skali, badającej osiem różnych umiejętności ruchowych – mówi Adam Markiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii.

Pierwsze wyniki zostaną ogłoszone na początku 2021 roku.

Wciąż trwa poszukiwanie chętnych do udziału w badaniach. Zgłaszać można się pod numerem tel. 609 050 105