Ciężarna po ECMO w ICZMP

W środę 28 kwietnia do ICZMP została przetransportowana z Lublina wyjątkowa pacjentka: 35-letnia kobieta w 27 tygodniu ciąży po terapii ECMO.

Kobieta przed Wielkanocą zachorowała na COVID-19. Trafiła do szpitala w Zgierzu. Ponieważ jej stan dramatycznie się pogarszał, zdecydowano na terapię „ostatniej szansy” – ECMO.

Do Ośrodka Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej ECMO w szpitalu klinicznym w Lublinie 3 kwietnia przetransportował ja śmigłowiec wojskowy.

Leczenie polegało na „podłączeniu” pacjentki do ECMO, czyli krążenia pozaustrojowego. Najczęściej jest ono wykorzystywane podczas operacji kardiochirurgicznych. Specjalne urządzenie natlenia krew, gdy serce i płuca operowanego pacjenta są „wyłączone”. W wypadku niewydolności oddechowej ECMO daje płucom możliwość regeneracji.

 Co to jest ECMO

Po kilku tygodniach leczenia pacjentkę uznano za ozdrowieńca. Była w na tyle dobrym stanie, że można było ją przetransportować do ICZMP.

– Jesteśmy pod wrażeniem sukcesu zespołów prof. Mirosława Czuczwara z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz prof. Anny Kwaśniewskiej z Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży ze szpitala klinicznego w Lublinie, którzy przeprowadzili pacjentkę przez najgorszy okres jej choroby – mówi Prof. Mariusz Grzesiak, kierownik Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii ICZMP.-  To dobry przykład na to, że w tych trudnych czasach, gdy mieliśmy wielu pacjentów w bardzo ciężkich stanach udaje się osiągnąć koordynację i współpracę między ośrodkami. Dzięki wymianie informacji i wsparciu udało się utrzymać przy życiu pacjentkę, zachowując jej ciążę. Uratowano więc dwa życia.

Pacjentka do końca ciąży pozostanie pod opieką specjalistów z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii.

Więcej o naszej pacjentce:

PAP

POLSAT

„Gazeta Wyborcza”

Medycyna Praktyczna

Radio Tok FM