Klinika Ginekologii Operacyjnej, Endoskopowej i Ginekologii Onkologicznej

Klinika jest jednym z wiodących ośrodków specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu chorób narządów płciowych u kobiet. Klinika obejmuje opieką specjalistyczną kobiety chorujące zarówno na łagodne , jak i złośliwe schorzenia ginekologiczne.

prof. Andrzej Malinowski - Klinika Ginekologii Operacyjnej i Endoskopowej i Ginekologii Onkologicznej

prof. dr hab. n. med. Andrzej Malinowski

Kierownik Kliniki

Sekretariat Kliniki:

Lokalizacja:

Budynek Ginekologiczno-Położniczy "A" piętro 4

Dojazd od ul. Rzgowskiej

Oferujemy również kompleksowe leczenie zachowawcze oraz opiekę pooperacyjną w oparciu o Poradnię Instytutu, w której przyjmują również lekarze z naszej Kliniki.

W każdej sytuacji pragniemy włączyć pacjentki w proces decyzyjny dotyczący ich leczenia, w taki sposób, aby zaproponowane rozwiązanie terapeutyczne odpowiadało ich oczekiwaniom i było bezpieczne z perspektywy medycznej. W leczeniu zabiegowym wykorzystujemy nowoczesną aparaturę medyczną oraz sprzęt operacyjny, które umożliwiają małoinwazyjne metody postępowania, takie jak laparoskopia czy histeroskopia.  Personel medyczny Kliniki Ginekologii Operacyjnej, Endoskopowej i Ginekologii Onkologicznej składa się z doświadczonych lekarzy specjalistów oraz wysoko wykwalifikowanej kadry położnych/pielęgniarek. Kadra lekarska jest wyszkolona w zakresie wykonywania niemal wszystkich typów operacji wykonywanych w ginekologii. Lekarze czerpią również doświadczenie z najnowszych badań naukowych i regularnie aktualizują swoją wiedzę zgodnie z rekomendacjami, pozostającymi w zgodzie z najnowszymi światowymi trendami leczenia pacjentek w ginekologii.

Pełny zakres świadczeń

W Klinice Ginekologii Operacyjnej, Endoskopowej i Ginekologii Onkologicznej ICZMP hospitalizowane są głównie chore wymagające leczenia operacyjnego nowotworów narządów płciowych (rak jajnika, trzonu macicy, szyjki macicy, sromu), guzów łagodnych jajnika, mięśniaków macicy, endometriozy, niepłodności, zmian dysplastycznych szyjki macicy oraz zaburzeń statyki narządów płciowych. Klinika oferuje pełny zakres świadczeń w ramach ginekologii zachowawczej, operacyjnej i onkologicznej. Zabiegi operacyjne przeprowadzane są w zależności od wskazań drogą pochwową,  laparoskopową i w wyjątkowych sytuacjach drogą brzuszną.

Wykonywane typy zabiegów w Klinice:

Operacje laparoskopowe – Możliwość uwidocznienia i operacji narządów kobiecych uzyskuje się dzięki wprowadzaniu narzędzi, które wymagają niewielkich 0,5 – 1 centymetrowych nacięć na brzuchu. Do brzucha wtłacza się nieszkodliwy gaz, który wytwarza przestrzeń konieczną do wykonania operacji. Laparoskopia dedykowana jest dla pacjentek z mięśniakami macicy, torbielami jajników, endometriozą, wadami wrodzonymi narządów płciowych, wypadaniem narządów płciowych,  ale także w przebiegu diagnostyki i leczenia niepłodności. Ponadto tą metodą usuwana jest macica z przydatkami i węzłami chłonnymi w przypadku raka endometrium, wczesnych stadiach raka szyjki macicy i raka jajnika. Operacja całkowitego laparoskopowego wycięcia macicy wraz z przydatkami może przebiegać z pełnym usunięciem węzłów chłonnych miednicznych lub z zastosowaniem metody węzła wartownika. Zaletą operacji laparoskopowych jest szybki powrót pacjentek po operacji do pełni sił, co ma dodatkowe znacznie w przypadku pacjentów onkologicznych wymagających terapii uzupełniających w postaci radioterapii czy chemioterapii.

Operacje pochwowe – Wykorzystujemy naturalny dostęp do narządów rodnych przez pochwę, co skutkuje bardzo dobrym efektem kosmetycznym operacji i brakiem blizn w obrębie powłok brzucha oraz bardzo szybkim powrotem do zdrowia i aktywności fizycznej. Najczęstszymi wskazaniami do tych operacji są: nietrzymanie moczu i wypadanie narządu rodnego. Operacje te przeprowadza się w celu odtworzenie stosunków anatomicznych dna miednicy mniejszej, często z zastosowaniem materiałów syntetycznych (siatka lub taśma), co pozwala na uzyskanie długotrwałego efektu operacji. Ponadto drogą pochwową w Klinice usuwamy nieprawidłowe macice w przebiegu łagodnych schorzeń ginekologicznych, takich jak mięśniaki macicy, nieprawidłowe krwawienia z macicy.

Operacje histeroskopowe – Zabiegi wykonywane są przez szyjkę macicy, która umożliwia dostęp do wnętrza macicy i przy użyciu właściwych narzędzi przeprowadzenie operacji w jej obrębie (wycięcie polipa, przegrody macicy, zrostów czy wycięcia mięśniaka podśluzówkowego).

Operacje brzuszne – Zabiegi na narządach jamy brzusznej uzyskuje się przez rozcięcie brzucha, przez co uzyskujemy pełny i ułatwiony dostęp do narządów rodnych. Często tego typu operacji wymagają nowotwory takie, jaka rak jajnika, rak szyjki macicy czy inne.

Ponadto, wykonywane są unikatowe w skali kraju operacje : szew przezbrzuszny w niewydolności cieśniowo-szyjkowej zakładany laparoskopowo, wytworzenie pochwy we wrodzonym braku tego narządu, operacje w przypadku ciężkiej głęboko naciekającej endometriozy, podwieszenie pochwy lub macicy do więzadła podłużnego kręgosłupa (sakropexia) lub więzadeł biodrowo-grzebieniowych (pectopexia).