Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Previous slide
Next slide

Zarezerwuj wizytę z domu.

Fundacja na Rzecz Rozwoju
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Bank Mleka Kobiecego

logo bank mleka kobiecego ICZMP

W  Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki działa Bank Mleka Kobiecego.

Co to Bank Mleka Kobiecego?

To miejsce, w którym zgodnie z najnowszą wiedzą, w sposób bezpieczny pozyskuje się mleko kobiece, bada i dostarcza potrzebującym dzieciom.

Jest to profesjonalne laboratorium, w którym mleko kobiece badane jest pod kątem mikrobiologicznym, odpowiednio przygotowywane  – poddane procesowi pasteryzacji, przechowywane w odpowiednich warunkach by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim dzieciom korzystającym z mleka kobiecego z Banku.

Zobacz Otwarcie Banku Mleka kobiecego:

TVP 3 Łódź

TV TOYA

Radio Łódź

Przy Banku działa centrum badań nad mlekiem kobiecym i jego preparatami. Umożliwia ono prowadzenie badań naukowych nad wpływem karmienia noworodków i niemowląt na ich rozwój i zdrowie.

Bank współpracuje z Fundacją Bank Mleka Kobiecego, patronującą podobnym instytucjom, działającym w całej Polsce.

Kto korzysta z mleka z BMK?

Mleko kobiece od dawczyń (kobiet karmiących swoje dzieci) pozwala na stworzenie szansy dla każdego dziecka do prawa bycia karmionym najlepszym, naturalnym pokarmem, również dzieci, których mamy są chore i nie mogą ich karmić naturalnie. Wiele takich mam leczymy w ICZMP i opiekujemy się również maluszkami.

Mleko kobiece to wyjątkowa substancja ze względu na optymalny skład i właściwości. Ma zarówno wartości odżywcze jak i  terapeutyczne.

Mleko kobiece szczególnie dla dzieci urodzonych przedwcześnie czy dzieci chorych jest bardzo ważne. Składniki w mleku kobiecym wspomagają dojrzewanie między innymi układów: pokarmowego, nerwowego, immunologicznego.

Dlatego tak ważne w procesie leczenia i pielęgnacji dziecka urodzonego przedwcześnie jest prawidłowe odżywianie, czyli karmienie mlekiem kobiecym.

Mleko kobiece jest rekomendowanym pokarmem pierwszego wyboru dla dzieci urodzonych przedwcześnie  i chorych.

„Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego banku mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt” (WHO i UNICEF).

Wg ESPGHN (ang. European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) w przypadku braku możliwości karmienia dzieci przedwcześnie urodzonych mlekiem matki zalecane jest żywienie pasteryzowanym mlekiem ludzkim z banku.

Grupą biorców korzystających z mleka z Banku Mleka Kobiecego są:

  • Noworodki urodzone przedwcześnie
  • Noworodki chore
  • Noworodki  i niemowlęta przed i po zabiegach operacyjnych
  • Noworodki i niemowlęta przebywające w hospicjum
  • Noworodki zdrowe

Bank Mleka Kobiecego miejscem wsparcia dla kobiet karmiących.

Mleko pozyskiwane do Banku Mleka Kobiecego jest dobrowolnym, bezinteresownym    darem matki karmiącej swoje dziecko. Nadwyżki mleka oddaje honorowo do Banku – dzieląc się tym co najlepsze dla dziecka – pokarmem naturalnym.

Bank Mleka obejmuje opieką laktacyjną zarówno matki dawczynie jak i matki noworodków korzystających z mleka z Banku – służy pomocą w całym procesie laktacji.

Jeśli chcesz zostać dawczynią, skontaktuj się nami:

42 271 10 20

bankmleka[at]iczmp.edu.pl

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Spis Treści

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: