Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt

KLINIKA INTENSYWNEJ TERAPII WAD WRODZONYCH NOWORODKÓW I NIEMOWLĄT od wielu lat jest wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu noworodków z wadami wrodzonymi. Pomagamy dzieciom, które nie są w stanie samodzielnie oddychać i wymagają wsparcia, a także maluchom, które urodziły się znacznie przed wyznaczonym terminem porodu.

Dyrektor ICZMP Iwona Maroszyńska

dr hab. n. med. Iwona Maroszyńska

Kierownik Kliniki

Sekretariat Kliniki:

Lokalizacja:

Budynek Pediatryczny "B" piętro II

Dojazd od ul. Kolumny

W naszej klinice przy łóżku, a raczej przy inkubatorze chorego noworodka spotykamy się z różnymi specjalistami np.: kardiologii i kardiochirurgii, chirurgii, urologii, neurologii i neurochirurgii, okulistyki, laryngologii, rehabilitacji zapewniając naszym podopiecznym kompleksowe leczenie.

Pamiętamy też o rodzicach/opiekunach naszych pacjentów. W każdej, nawet bardzo trudnej sytuacji pragniemy włączyć ich w proces leczenia i opieki nad ich chorym dzieckiem.

W leczeniu naszych podopiecznych wykorzystujemy nowoczesną aparaturę medyczną i oparte na nowoczesnej technologii systemy monitorujące. Jednak największą siłą naszego zespołu są fantastyczni ludzie, którzy z pasją wzmocnioną ogromną zawsze aktualną wiedzą opiekują się najmniejszymi pacjentami i ich rodzinami.

W naszej Klinice zajmujemy się kompleksową opieką nad:

• serca m.in. transpozycja dużych pni tętniczych, zespół hipoplazji lewego serca
  • powłok brzusznych m.in. wytrzewienia, przepuklina pępowinowa
  • układu pokarmowego m.in. niedrożność przełyku, niedrożność jelit
  • układu oddechowego i przepony m.in. przepuklina przeponowa, wrodzona gruczołkowatość torbielowata płuc, sekwestracja
  • ośrodkowego układu nerwowego m.in. przepuklina oponowo rdzeniowa i oponowo mózgowa, wodogłowie, malformacje naczyniowe

W naszej klinice znajdą również noworodki z niewydolnością oddechową , niezależnie od przyczyny, wymagającą wsparcia mechanicznego. W leczeniu noworodków z nadciśnieniem płucnym stosujemy wziewny tlenek azotu. Dzieciom z najcięższą postacią niewydolności oddechowej, nie reagującą na leczenie konwencjonalne proponujemy wspomaganie pozaustrojowe (ECMO). Jesteśmy pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce oddziałem intensywnej terapii noworodka, prowadzącym wspomaganie pozaustrojowe tzw. „sztuczne płuco – serce”. Podczas tej procedury, u noworodków zagrożonych uszkodzeniem mózgu z powodu ciężkiego niedotlenienia możemy zastosować hipotermię leczniczą.

W leczeniu niewydolności oddechowej wykorzystujemy nowoczesne metody wsparcia oddechu od wspomagania nieinwazyjnego, poprzez różne tryby wspomagania współpracujące z noworodkiem nawet najbardziej niedojrzałym aż po wentylację wysokimi częstościami inwazyjną (HFO) i nieinwazyjną (HFNC).

W trosce o komfort naszych pacjentów monitorujemy ból (NIPE) oraz utlenowanie tkankowe (NIRS)

Większość procedur diagnostycznych i leczniczych w niektórych sytuacja również zabiegi operacyjne,  wykonujemy „ przy łóżku”, a raczej przy inkubatorze, tak aby zapewnić małym pacjentom jak największy komfort.

O każdej porze dnia i nocy jesteśmy tu DLA DZIECI:)