Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Previous slide
Next slide

Zarezerwuj wizytę z domu.

Fundacja na Rzecz Rozwoju
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Klinika Neurochirurgii

Klinika jest jedynym  w naszym województwie oddziałem o takim profilu dedykowanym wyłącznie dzieciom. Pacjenci do ukończenia 18 roku życia mogą liczyć na wszechstronną opiekę w zakresie chorób ośrodkowego układu nerwowego, wymagających postępowania operacyjnego. Mali pacjenci objęci są  opieką również w przypadku chorób onkologicznych.

prof. Krzysztof Zakrzewski - Klinika Neurochirurgii

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zakrzewski

Kierownik Kliniki

Dane kontaktowe

Sekretariat Kliniki:

Lokalizacja:

Budynek Pediatryczny "B" piętro 0

Dojazd od ul. Kolumny

Nowoczesna aparatura

Dzięki ostatnim zakupom Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy  mieliśmy możliwość pozyskać nowoczesny sprzęt, w sposób znaczny podnoszący bezpieczeństwo i precyzję zabiegów operacyjnych. Dysponujemy mikroskopem operacyjnym sprzężonym  z neuronawigacją optyczną. Tak jak nawigacja samochodowa pozwala precyzyjnie bez błądzenia dostać się do miejsc, w których nie byliśmy wcześniej, tak nasz mikroskop pozwala nam uwidocznić w jego  okularach  optycznych obszar zajmowany  przez  guzy mózgu, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć jedynie obserwacją  pola operacyjnego okiem nieuzbrojonym. Poza  nawigacją optyczną , mamy także nawigację magnetyczną,  która pozwala na zastosowanie tej techniki u dzieci młodszych , bez konieczności unieruchomienia głowy. Śródoperacyjny wyskokiej klasy  aparat USG, który pozwala na nawigację w oparciu o aktualny obraz zmian patologicznych. Ze względu na ścisłą współpracę z Uniwersytetem Medycznym jesteśmy w stanie  przesyłać pacjentów po leczeniu operacyjnym nowotworów Ośrodkowego Układu Nerwowego, wymagających leczenia komplementarnego w sposób bezpośredni do Oddziału Onkologii .

Operacje przez całą dobę

Współpracując ściśle z SOR wykonujemy całodobowo zabiegi operacyjne zarówno  ratujące życie i  sprawność. Zabiegi operacyjne kręgosłupa z jednoczesną  każdorazowo przystosowaną do konkretnego pacjenta  stabilizacją kręgosłupa mogą być przystosowane również w ramach ostrego dyżuru. Oddział dysponuje możliwością rozpoczęcia rehabilitacji chorych we wczesnym okresie pooperacyjnym, a także w ramach Kliniki istnieje możliwość dobrania właściwego zaopatrzenia ortopedycznego.

Dynamicznie rozwijająca się chirurgia kręgosłupa pozwala naszym pacjentom z chorobami deformacyjnymi kolumny kręgosłupa, w tym skoliozy  na zatrzymanie postępującej deformacji kręgosłupa, a także korekcję  już  istniejącej.

Unikalne metody leczenia

Oferowane przez Klinikę  unikalne metody leczenia operacyjnego wrodzonych i nabytych wad  rozwojowych kręgosłupa obejmują wykorzystanie  implantów dynamicznych takich jak pręty magnetyczne. Implantowane przez  nas stabilizatory  rosną razem  z naszym młodocianym chorym. Chorzy z głęboką postępującą skoliozą kręgosłupa  objęci są  leczeniem nie tylko szpitalnym, ale także ambulatoryjnym. Zabiegi operacyjne chirurgii kręgosłupa przeprowadzane są w oparciu  o kontrolę neuromonitoringu śródoperacyjnego, co w każdym przypadku podnosi ich bezpieczeństwo. Pacjenci wymagających leczenia operacyjnego  przygotowani są w sposób profesjonalny poprzez wykonanie wymaganych badań obrazowych.

Możemy się pochwalić bogatym, bo ponad 30 letnim doświadczeniem klinicznym w  leczeniu operacyjnym kraniosynostoz (deformacji kości pokrywy czaszki), przyczyniający się nie tylko do  poprawy wyglądu naszych pacjentów ale także do umożliwienia warunków prawidłowego rozwoju  mózgu, co przyszłości przełoży się na wyższą sprawność intelektualną.

Leczenie wad rozwojowych

Współpracując ściśle z Klinikami Neonatologii jesteśmy również w stanie jak najwcześniej wdrożyć  leczenie wad rozwojowych. Zabiegi operacyjne, które  muszą  być  przeprowadzone do upływu 24 godzin po porodzie, są przeprowadzane przez wykwalifikowaną kadrę medyczną w skład które wchodzą specjaliści z zakresu neurochirurgii pełniący 24 godzinne dyżury. Mamy bogate doświadczenie w leczeniu  operacyjnym zaburzeń krążenia płynu mózgowo rdzeniowego. Zakres przeprowadzanych przez nas zabiegów obejmuje: techniki neuroendoskopowe ( wykorzystujemy zakupiony dla nas przez Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy spełniający wszystkie wymogi śródoperacyjnego obrazowania), zabiegi operacji mikrochirurgicznych i wszczepianie  zastawek  komorowo-otrzewnowych  zgodnie z światowymi zasadami leczenia wodogłowia u dzieci.

Ponadto chorzy objęci są ambulatoryjną opieką pooperacyjną w ramach poradni specjalistycznej w oparciu umowę z NFZ.