Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi

Fundacja na Rzecz Rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i Fundacja Philips promują postawy prozdrowotne wśród najmłodszych i ich rodziców.

Fundacja na Rzecz Rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i Fundacja Philips uruchamiają program edukacyjny, który między innymi ma pozwolić najmłodszym pacjentom na „zaprzyjaźnienie się” z badaniami diagnostycznymi w tym rezonansem ograniczając konieczność stosowania narkozy podczas badania.

W czasie badania rezonansem magnetycznym (MRI) pacjent powinien leżeć kompletnie nieruchomo. Dla kilkuletniego dziecka prośba o kilkuminutowy bezruch może być awykonalna. Dlatego maluchy do badań się usypia.

W praktyce klinicznej progiem, poniżej którego przez całe lata stosowano narkozę był wiek siedmiu lat. Zakładano, że dziecko idące do szkoły, jest na tyle komunikatywne i dojrzałe, że można podjąć próbę przekonania go, by przez te pół godziny spokojnie leżało.

Zbadać bez usypiania

Znieczulenie nie jest czynnikiem budującym zdrowie dziecka.  U wielu małych pacjentów badanie MRI bywa powtarzane cyklicznie.  Możemy więc mieć do czynienia z kumulacją niekorzystnego efektu. Dlatego powinno się dążyć do obniżenia progu wieku, przy którym jesteśmy w stanie to badanie przeprowadzić bez konieczności usypiania.

Fundacja na Rzecz Rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i Fundacja Philips uruchamiają w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” program edukacyjny „Dbajmy o zdrowie, nie dajmy się chorobie”, który w sposób praktyczny buduje świadomość zdrowotną wśród dzieci i ich rodziców. Jednym z podstawowych elementów programu jest właśnie tzw. Kitten Scanner, czyli narzędzie, które można wykorzystać do oswajania pacjentów z badaniem rezonansem magnetycznym, co powinno pozwolić na rozszerzenie grupy dzieci, u  których będzie można zrezygnować ze znieczulenia.

Najmłodsi uczestnicy programu sami będą mogli wejść w rolę medyka przeprowadzającego badanie rezonansem magnetycznym.

Posłuchać i zobaczyć

– Powiedz mi, a zapomnę, pokaż a zapamiętam. Te słowa wypowiedziane ponad dwa tysiące lat temu przez Konfucjusza doskonale sprawdzają się również w przypadku edukacji zdrowotnej. Jako Philips jesteśmy świadomi, że pacjent, który wie, czego się spodziewać i rozumie na czym będzie polegało badanie lepiej współpracuje z lekarzem. To z kolei przekłada się na lepsze wyniki zdrowotne. Dlatego w ramach programu uczestnicy będą mieli okazję nie tylko posłuchać, ale również zobaczyć, jak działają wybrane technologie medyczne – mówi Agnieszka Chrzanowska  z Philips Polska. Pediatric Coaching – holistyczne rozwiązanie Philips – ma na celu złagodzenie stresu małych dzieci podczas badań MRI. Obejmuje ono m.in. aplikację mobilną Scan Buddy (w domu) oraz wykorzystanie Kitten Scanner’a, urządzenia imitującego rezonans magnetyczny. Dzięki zainstalowaniu takiego rozwiązania w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki”, dzieci mogą skanować różne fantomy,  obserwując, co znajduje się w środku każdego z nich. Te same zwierzęta stają się bohaterami animacji towarzyszącej  najmłodszym podczas badania MRI. Animowane wideo pomaga młodym pacjentom zrelaksować się, zapewniając im pozytywne doświadczenia związane z opieką zdrowotną, a także umożliwiają sprawną pracę specjalisty przeprowadzającego badanie. Pozwala to dzieciom oswoić się z badaniem, potwierdzić, że jest ono bezbolesne i lepiej zrozumieć całą procedurę.

Odstresować pacjenta

– Dziś w ICZMP rezonans bez znieczulenia u pięciolatka to już rutyna. Ale udaje się go robić dzieciom młodszym. – Od dłuższego czasu staramy się rozwijać taki kierunek, który pozwala nam pacjenta maksymalnie odstresować i w najlepszym dla niego komforcie, wykonać badanie – mówi prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki”.

Obecnie do badania bez znieczulenia granicą nie jest numer PESEL, tylko stopień rozwoju dziecka. – Musi być na odpowiednim poziomie komunikatywności, wynikającym z jego rozwoju intelektualnego, czy na tyle w dobrym stanie zdrowia, że jesteśmy w stanie nawiązać sensowny kontakt  – wylicza prof. Piotr Grzelak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ICZMP.

Gdy dziecko zaczyna „badać” przy pomocy Kitten Scanner’a zwierzątka,  pierwszy krok mamy za sobą. W ten sposób oswajamy malucha z tym, co za chwilę go czeka. W odpowiednim momencie można powiedzieć: – Już zbadałeś misia, to teraz my badamy ciebie. Dobrze?

Dzieci zazwyczaj odpowiadają: „Dobrze”.

Wiedza partnerów

– Realizujac nasze programy wykorzystujemy technologię oraz wiedzę naszych partnerów. Takie podejście pozwala opracować najlepsze rozwiązania, które niosą pomoc i wspierają działania Instytutu, tam gdzie jest to najbardziej potrzebne – mówi Teresa Cieślak z Fundacji ICZMP i dodaje: – Jednym z obszarów, na którym się koncentrujemy jako Fundacja jest pomoc pacjentom w szybszym dochodzeniu do zdrowia. Wierzymy, że skuteczne badania przesiewowe oraz edukacja, również ta dotycząca zdrowego stylu życia, jest jednym z kluczowych czynników dla poprawy wyników leczenia.. Program potrwa do końca grudnia 2025 r.

Udostępnij:

Facebook
Twitter