Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Previous slide
Next slide

Zarezerwuj wizytę z domu.

Fundacja na Rzecz Rozwoju
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Najnowocześniejsza apteka w ICZMP

Najnowocześniejsza apteka w ICZMP

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) działa  najnowocześniejsza  Szpitalna Apteka.

Na potrzeby apteki zaadaptowano pomieszczenia zajmowane wcześniej przez szpitalną pralnię w wolno stojącym pawilonie C4. Przed remontem jego wnętrze przypominało fabryczną  halę. Zostały z niej tylko ściany nośne i stropy. Wykonawca wymienił stolarkę okienną, odnowił okrycia dachowe i fasadę. W budynku są nowe instalacje: wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja wyposażona w filtry hepa.

Kilkadziesiąt pomieszczeń

Dwie ostatnie inwestycje są bardzo ważne, bo pozwalają na stworzenie najbezpieczniejszych warunków do przechowywania i sporządzania leków.

W pawilonie na dwóch kondygnacjach (piwnica i parter) urządzono kilkadziesiąt pomieszczeń. Większość to magazyny do przechowywania znaczących ilości leków i wyrobów medycznych niezbędnych do zaopatrzenia na bieżąco pacjentów hospitalizowanych w dwóch szpitalach wchodzących w skład ponad 900-łóżkowego kompleksu ICZMP.  

Dzięki inwestycji zwiększyła się  jakość udzielanych w ICZMP świadczeń zdrowotnych. Pozwalają na to dwie nowo utworzone pracownie: leku cytostatycznego i żywienia pozajelitowego. W pierwszej są przygotowywane chemioterapeutyki Kliniki Onkologii. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów i farmaceutów leki są przygotowywane w lożach laminarnych, umożliwiających stworzenie warunków jałowości porównywalnych z panującymi na bloku operacyjnym.

Pracownia Żywienia Pozajelitowego

Podobny reżim sanitarny obowiązuje w Pracowni Żywienia Pozajelitowego. W zautomatyzowany sposób są w niej przygotowywane specjalne mieszanki składające się z aminokwasów, białek, tłuszczy, pierwiastków śladowych i witamin. Takie preparaty podaje się pacjentom dożylnie, lub przez specjalne porty dostępu.

Trudno sobie wyobrazić szpitalną aptekę bez pracowni leku recepturowego. To pomieszczenie, w którym farmaceuci przygotowują leki z surowców farmaceutycznych według recept dla indywidualnych pacjentów.

W nowej aptece jest też 20 metrowa chłodnia, w której leki są przechowywane w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Do przechowywania leków służy również wyjątkowa szafa – prawdopodobnie największa w Łodzi. Ma aż 8 metrów długości i znajduje się w niej 80 szuflad. Dzięki wewnętrznej stalowej konstrukcji każda półka może udźwignąć aż kilkadziesiąt kilogramów. Taki mebel kosztuje 150 tys. zł.

Inwestycja trwała rok i kosztowała blisko 8 mln zł.

Zobacz, jak naszą aptekę w medialnych relacjach

TVP3

TV Toya

Radio Łódź

Rynek Zdrowia

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Spis Treści

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: