Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Previous slide
Next slide

Zarezerwuj wizytę z domu.

Fundacja na Rzecz Rozwoju
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Poczekalnia Bloku Porodowego

Wyjątkowe pomieszczenie na Bloku Porodowym

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki przy wsparciu firmy IKEA utworzyliśmy wyjątkową przestrzeń – Poczekalnię Bloku Porodowego.

– Staramy się zmieniać szpital dla naszych pacjentów – mówi prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki”. – Dlatego bardzo się cieszę, że udało się nam stworzyć tak potrzebne miejsce. Poczekalnię, w której rodziny naszych pacjentek mogą w komfortowych warunkach oczekiwać na najważniejsze wydarzenie w ich życiu – poród dziecka.

Przytulnie i wygodnie

Na Bloku Porodowym panują świetne warunku do prowadzenia porodów rodzinnych. Stworzyliśmy szereg przytulnych, bardzo wygodnych sal. W każdej rodzi jedna pacjentka. Ale nie wszyscy rodzą rodzinnie. Na przykład cesarskie cięcia prowadzone są na sali operacyjnej. Rocznie w ICZMP przychodzi na świat 4 tys. dzieci, więc w poczekalni spodziewamy się dużego ruchu.

Właśnie dlatego zależało nam na stworzeniu unikalnego pomieszczenia. Poczekalnia nie wygląda, jak miejsce, w którym pacjenci czekają na wizytę, lub badanie lekarskie. Przypomina raczej przytulną świetlicę. Ściany zostały obudowane płytami meblowymi. Usiąść można na wygodnych siedziskach we wnękach, na kanapach i fotelach z IKEA. W urządzeniu Poczekalni pomogło nam Centrum Dystrybucyjne IKEA w Jarostach koło Piotrkowa Trybulskiego.

– Proces leczenia i dochodzenia do zdrowia przebiega znacznie pomyślniej w przyjaznym otoczeniu, gdzie jest stworzona namiastka domu oraz przyjazne i dobre warunki przebywania – zauważa Sylwester Gajewski, kierownik Centrum Dystrybucyjnego IKEA w Jarostach. – Dlatego wsparcie naszego Centrum dla Instytutu trwa już od 2011 roku i jest to przede wszystkim pomoc w projektowaniu i aranżowaniu przestrzeni, a także remontowanie i wyposażanie pomieszczeń Instytutu, w których przebywa corocznie tysiące pacjentów. Nasza długoletnia współpraca z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest efektem naszego strategicznego podejścia, by tworzyć lepsze warunki życia dla wielu ludzi na co dzień, bo uśmiech dziecka przecież znaczy tak wiele!

– Wszystkie inwestycje i modernizacje prowadzone w Matce Polce w ostatnich latach, w tym obecnie oddawana do użytkowania poczekalnia, są realizowane i projektowane tak, aby tworzyły jedną spójną i fukcjonalną całość, wpływającą na poprawę obsługi pacjentów oraz ich komfort – mówi Grzegorz Lewczuk, dyrektor ds. administracji i rozwoju ICZMP. – Nie bez znaczenia jest również poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa pracy naszego personelu i służb medycznych. Mamy nadzieję, że zakończona właśnie inwestycja w najbliższym czasie będzie miała dalszy ciąg. Planujemy bowiem dalszą rozbudowę Bloku Porodowego, który ma zostać połączony z powiększoną Kliniką Neonatologii. Chcemy również zmodernizować Izbę Przyjęć. Wszystko to, wraz z wyremontowanymi w ciągu ostatnich 2 lat klinikami ginekologiczno-położniczymi ma sprawić, że pacjentka trafiająca do Instytutu od momentu przyjęcia do szpitala, poprzez poród aż do momentu wypisu będzie się znajdowała w nowoczesnych i komfortowych warunkach spełniających współczesne standardy, co przy połączeniu z najwyższej jakości kadrą medyczną spowoduje, że Matka Polka pozostanie głównym ośrodkiem położniczym w naszym regionie.

Śluza i ruch jednokierunkowy

Budowa poczekalni była częścią większej inwestycji. W obszarze modernizowanego Bloku Porodowego, przy wejściu do niego został wydzielony trakt komunikacyjny z podziałem na strefę „czystą” i „brudną”. Dodatkowe korytarze pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo osób wchodzących na obszar Bloków Porodowych – zarówno pacjentek i personelu. Podział na strefę „czystą” i „brudną” i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego ogranicza kontakty personelu i minimalizuje ryzyko zakażeń. M.in. zmniejsza ryzyko transmisji wciąż występującego wirusa SARS-Cov-2.

Wejście na teren Bloku Porodowego jest oddzielone śluzą, z podziałem na wejście stroną „czystą”, wyjście strona „brudną”, tak by drogi się nie krzyżowały.

Całkowity koszt budowy poczekalni, śluz, i jednokierunkowych korytarzy to 3 229 980,000 zł. Inwestycja została realizowana w ramach projektu „Modernizacja i doposażenie Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii – Bloku Porodowego w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 29 499 920 zł. Numer umowy o dofinansowanie POIS.09.02.00-00-0174/19-00/62/2019/

Projekty IKEA

Dotychczas Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach pomogło nam w realizacji następujących projektów:

• * Pomieszczenie dla rodziców, opiekunów małych pacjentów w Klinice Neurochirurgii, w których mogą w domowych warunkach, na chwilę odpocząć, odgrzać i zjeść posiłek, napić się kawy, porozmawiać z rodziną.

• * W Klinice Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt wyposażono „pokój noworodka dla rodziców” oraz „pokój pożegnań”, miejsca, tak bardzo potrzebne w najtrudniejszych chwilach walki o zdrowie i życie.

• Utworzenie pokoju „porady laktacyjnej” i pomieszczeń Banku Mleka Kobiecego, w których matki tuż po porodzie mogą w przyjaznych warunkach, w ciszy i spokoju pobierać porady dotyczące karmienia piersią.

• Remont i nadanie nowego, estetycznego wizerunku korytarzom i rejestracji przychodni POZ w Instytucie

• Utworzenie kącików zabaw dla dzieci i wyposażenie gabinetów lekarskich w SOR w funkcjonalne, estetyczne i przyjazne meble.

* Doposażenie oddziałów, korytarzy i pomieszczeń personelu medycznego w meble.

Centrum IKEA w Jarostach IKEA wsparło nas darowiznami kwotę ponad 250 000 zł, a także pracą i doradztwem naszych pracowników.

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Spis Treści

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: