Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Previous slide
Next slide

Zarezerwuj wizytę z domu.

Fundacja na Rzecz Rozwoju
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Szpitalny Oddział Ratunkowy

Szpitalny Oddział Ratunkowy

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi od 1 października 2020 działa najnowocześniejszy w regionie Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Dzięki środkom unijnym i wsparciu Ministerstwa Zdrowia zrealizowaliśmy zadanie „Utworzenie Pediatrycznego Centrum Urazowego oraz rozbudowa i remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wraz z przebudową lądowiska dla śmigłowców i zakupem sprzętu medycznego na potrzeby Oddziału”.


Pierwszy kontakt ze szpitalem

Od kilku lat odział po oddziale odnawiamy Instytut. Ale nim pacjent dotrze do kliniki, musi przejść przez izbę przyjęć. Rocznie do ICZMP trafia 20 tys. dzieci.

Chcemy, aby jak najlepiej zapamiętały pierwszy kontakt ze szpitalem. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Szpitalny Oddział Ratunkowy na miarę XXI wieku.

Inwestycja rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku. Zakończyła w połowie 2020 r. Przez ten czas wykonaliśmy gigantyczną pracę.

Dzięki inwestycji budynek B6, w którym wcześniej działała izba przyjęć przeszedł gruntowny remont. Powstał w nim szpitalny oddział ratunkowy (SOR), podzielony na 8 stref:

  • Obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć
  • Obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć
  • Obszar resuscytacyjno-zabiegowy;
  • Obszar wstępnej intensywnej terapii
  • Obszar terapii natychmiastowej
  • Obszar obserwacji
  • Obszar konsultacji
  • Obszar stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego pediatrycznego
  • Obszar zaplecza administracyjno-gospodarczego.

Najwyższe standardy

Wnętrze SOR zaprojektowano i wykonano zgodnie z najnowszymi standardami, by było jak najbardziej przyjazne dla małych pacjentów. Na ścianach są „ocieplające” wnętrze grafiki ze zwierzętami. Kolory ścian odpowiadają charakterowi danej strefy. Np. część resuscytacyjno-zabiegowa została pomalowana na czerwono, a rejestracja na niebiesko.
Nad wejściem do pawilonu powstało najnowocześniejsze w makroregionie lądowisko dla śmigłowców. Dzięki lokalizacji na dachu możliwy jest bezpośredni transport pacjenta ze śmigłowca na oddział szpitalny.

W ramach inwestycji kupiliśmy sprzęt medyczny za 4 707 727,61 PLN. Na SOR trafiły m.in.: analizator parametrów krytycznych, aparaty do znieczulenia, defibrylatory, stoły zabiegowo-operacyjne.

O projekcie

Projekt „Utworzenie Pediatrycznego Centrum Urazowego oraz rozbudowa i remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi wraz z przebudową lądowiska dla śmigłowców i zakupem sprzętu medycznego na potrzeby oddziału” zrealizowany został w ramach działania 9.1 Infrastruktura ratownictwa medycznego, oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Całkowita wartość projektu: 33 079 566,97 PLN

Dofinansowanie: 28 465 484,59 PLN , w tym:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego ( wkład UE) 85% : 24 195 661,90 PLN

Wkład z budżetu państwa dotacja celowa 15% : 4 269 822,69 PLN

Wykonano roboty budowlane o wartości ponad 28 mln. PLN.

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Spis Treści

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: