Odwiedziny i opieka osób bliskich

3ij

Na większości oddziałów bliscy, odwiedzający pacjenta są bardzo mile widziani. Jakie zasady sprawowania opieki nad pacjentem przez krewnych lub osoby wskazane przez pacjenta obowiązują w naszym szpitalu?

Zasady w ICZMP

• W trakcie pobytu na oddziale szpitalnym Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej świadczonej przez krewnych lub osoby wskazane przez siebie bądź przedstawiciela ustawowego.
  • Na oddziałach, na których przebywają dzieci, opiekę nad nimi mogą sprawować przedstawiciele ustawowi (lub inne osoby, upoważnione na podstawie przepisów prawa), a także osoby wskazane personelowi Szpitala bezpośrednio przez ww. opiekunów prawnych.
  • Opieka świadczona jest dobrowolnie, nie ma charakteru przymusu.
  • Dyrektor Szpitala lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z prawa pacjenta do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.
  • Ze względu na specyfikę niektórych oddziałów i przebywających tam pacjentów zakres czynności opieki sprawowanej przez krewnych lub osoby wskazane przez pacjenta może być ograniczony.
  • Osoby sprawujące opiekę proszone są o zapoznanie się z regulaminem szpitala i kliniki oraz przestrzeganie wskazówek personelu medycznego.
  • Osoby sprawujące opiekę zobowiązane są do poinformowania lekarza/pielęgniarki/położnej o planowanym zakresie opieki, czasie i miejscu jej wykonywania.
  • Na każdym z oddziałów szpitalnych kierownik kliniki, lekarz prowadzący lub pielęgniarka określa czynności z zakresu opieki pielęgnacyjnej, jakie może wykonywać krewny lub osoba wskazana przez pacjenta bądź opiekuna prawnego.
  • Osoby sprawujące dodatkową opiekę pielęgnacyjną zobowiązane są do poszanowania spokoju i potrzeb innych pacjentów oraz przestrzegania ciszy nocnej.

Opieka pielęgnacyjna – co to?

Przez opiekę pielęgnacyjną nad pacjentem w oddziałach szpitalnych rozumie się,
w szczególności:

• Zaspokajanie potrzeb emocjonalnych i duchowych; dotrzymywanie towarzystwa, rozmowa, czytanie na głos książek/gazet, dbanie o bezpieczeństwo podopiecznego,
  • Zapewnienie troski, bliskości, zabawy i poczucia bezpieczeństwa dzieciom,
  • Pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych,
  • Pomoc w utrzymaniu higieny osobistej: wymiana pieluch, pielucho majtek, pomoc w utrzymaniu higieny okolic intymnych, toaleta jamy ustnej, higiena protez zębowych, mycie, kąpiel/prysznic, golenie, mycie głowy, czesanie włosów, obcinanie paznokci, nawilżanie i natłuszczanie skóry, toaleta p/odleżynowa,
  • Zmiana bielizny osobistej i pościelowej, słanie łóżka,
  • Pomoc w przyjmowaniu posiłków i napojów (wyjątek stanowią pacjenci nieprzytomni i
    mający problemy z połykaniem),
  • Pomoc w siadaniu, wstawaniu z łóżka, zmianie pozycji (odwracanie na boki, oklepywanie), chodzeniu, staniu, wożenie na wózku spacerowym lub inwalidzkim,
  • Uczestniczenie w procesie rehabilitacji w porozumieniu z rehabilitantem,
  • Towarzyszenie przy porodzie (Blok Porodowy).

Spis Treści