Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Previous slide
Next slide

Zarezerwuj wizytę z domu.

Fundacja na Rzecz Rozwoju
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Gdyby wszystkie urodzone w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki bliźniaki zgromadzić w jednym miejscu, zaludnilibyśmy miasto wielkości Tuszyna. Zwiększając się liczba ciąż mnogich, skłoniła nas do uruchomienia Poradnii Ciąży Wielopłodowej.

Wykwalifikowana kadra, specjalistyczny sprzęt

W Poradni Ciąży Wielopłodowej będziemy prowadzić opiekę nad pacjentkami w ciążach mnogich.  Pomimo, iż dla Przyszłych Rodziców oznacza to podwójne, a czasem potrójne szczęście, dla lekarzy opiekę nad takimi Pacjentkami stanowi duże wyzwanie. Ze względu na wysokie ryzyko powikłań, ciąże mnogie, w szczególności jednokosmówkowe powinny być prowadzone w ośrodku specjalistycznym, który zapewnia kompleksową opiekę nad mamą i dziećmi. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jako ośrodek najwyższego, III stopnia referencyjności dysponuje zarówno wykwalifikowaną kadrą lekarską i położnymi oraz specjalistycznym sprzętem niezbędnymi do opieki położniczej i neonatologicznej. Jako jeden z ośrodków w Polsce dysponujemy możliwością przeprowadzania zabiegów wewnątrzmacicznych mających na celu leczenie jedną z częstszych patologii –  zespołu TTTS. Nieleczona wspomniana patologia prowadzi do zgonu wewnątrzmacicznego nawet obu płodów.

Zapraszamy do zapisu

Zapisy, badania, wizyty

Pacjentki w ciąży wielopłodowej zapraszamy do zapisu w pierwszym trymestrze ciąży, co pozwala na właściwe zaplanowanie dalszej opieki. Poza badaniem ginekologicznym na każdej wizycie zostaną wykonane badania ultrasonograficzne oceniające dobrostan płodów. W ICZMP od lat funkcjonuje Zakład Kardiologii Prenatalnej – a jak powszechnie wiadomo sama ciąża jednokosmówkowa już stanowi wskazanie do badania echokardiograficznego, a w przypadku powikłań, np. TTTTS zaleca się sekwencyjne monitorowanie wydolności układu krążenia płodów.

Aby zostać objętą opieką Poradni Ciąży Wielopłodowej należy zapisać się w Rejestracji Poradni Specjalistycznych ICZMP – tel. (42) 271 20 00. W każdy piątek zapraszamy wszystkie Mamy Bliźniaków:). Otwarcie tej pierwszej w Łodzi Poradni dedykowanej Ciąży Wielopłodowej zbiega się z 19 maja, kiedy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. Ich liczba zwiększa się z roku na rok, dlatego pamiętajmy o tym święcie.

Zespół

W Poradni Ciąży Wielopłodowej pacjentki będą przyjmować dr Agnieszka Żalińska i dr Monika Żyła.

dr Agnieszka Żalińśka
Dr Monika Żyła

Warto wiedzieć

Opieka nad ciężarną w ciąży wielopłodowej z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań zarówno typowych dla ciąż bliźniaczych (TTTS, TAPS, sIUGR), jak również częstsze występowanie powikłań położniczych, takich jak poród przedwczesny, preeklampsja, cukrzyca i inne, wymaga częstszych wizyt i badań USG. Postępowanie położnicze powinno być nastawione na wczesne wykrywanie powikłań i jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Warto nadmienić, iż rozróżniamy trzy rodzaje ciąż bliźniaczych:

  1. ciążę dwukosmówkową dwuowodniową, która powstaje przy podziale zarodka w 4. dniu; wiąże się z najmniejszą liczbą powikłań, ponieważ każdy płód ma swoje łożysko i funkcjonuje jak pojedyncza ciąża; 
  2. ciążę jednokosmówkową dwuowodniową, która powstaje, gdy podział nastąpi w 5-8. dniu; jest najczęstszym wariantem wśród ciąż jednojajowych (68%); takie dzieci mają wspólne łożysko, ale oddzielne owodnie;
  3. ciążę jednokosmówkową jednoowodniową, która powstaje, gdy podział nastąpi w 9-13. dniu; dzieci dzielą zarówno kosmówkę, jak i owodnię; taka ciąża wiążę się z największymi powikłaniami, a śmiertelność wynosi aż 50%.

Ciężarne powinny rodzić w ośrodku, który posiada oddział intensywnej opieki neonatologicznej. – takim właśnie miejscem jest ICZMP w Łodzi. Dzięki temu, będzie można pomóc noworodkom na wypadek porodu przedwczesnego. Wybór drogi porodu zależy od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa rodzącej oraz czasu trwania ciąży, kosmówkowości, przebytych operacji na macicy oraz położenia płodów. Wbrew powszechnej panującej opinii, ciąża mnoga nie zawsze oznacza cięcie cesarskie. Poród drogami natury jest dopuszczalny, jeśli oba płody położone są główkowo. Ciąże jednoowodniowe i ciąże o wyższej krotności zawsze należy ukończyć drogą cięcia cesarskiego.  

 

Więcej o nowej poradni

TVP3

TV TOYA

RMF FM

Radio Łódź

Radio ESKA

PAP

Dziennik Łódzki

Gazeta Wyborcza

Rynek Zdrowia

Medycyna Praktyczna

Puls Medycyny

Termedia

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: