Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Previous slide
Next slide

Zarezerwuj wizytę z domu.

Fundacja na Rzecz Rozwoju
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Generali Polska we współpracy z Fundacją The Human Safety Net oraz Uniwersytetem Medycznym  im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przekazały Instytutowi Centrum Zdrowia Matki Polki sprzęt do hipotermii leczniczej noworodków w transporcie neonatologicznym.

– Dziękuję Generali, Fundacji THSN i UM w Poznaniu za wybranie naszego szpitala i przekazany nam sprzęt. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość rozpoczęcia terapii już  w transporcie noworodka do naszego szpitala nawet z najodleglejszej części naszego regionu. To znacznie skraca czas, który jest kluczowy dla powodzenia tej terapii. Hipotermia terapeutyczna, jest uznaną na świecie metodą poprawiającą wyniki leczenia dzieci dotkniętych niedotlenieniem okołoporodowym tj. asfiksją. Polega na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała noworodka. Jednak po przekroczeniu granicy 6 godzin od urodzenia zmiany powstałe w mózgu dziecka w wyniku niedotlenienia są już nieodwracalne i mogą doprowadzić do niepełnosprawności fizycznej, intelektualnej, a nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, ze będziemy mogli poddać dziecko terapii już podczas transportu do naszego szpitala – mówi prof. Iwona Maroszyńska, Dyrektor ICZMP.

Pierwszy w Polsce program stosowania hipotermii leczniczej w transporcie noworodków został zainicjowany pod koniec 2019 roku przez Generali, Fundacji THSN, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i profesora Jana Mazelę, kierownika Oddziału Neonatologicznego Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu.

– W Polsce dotychczas hipotermia terapeutyczna u noworodków stosowana była jedynie stacjonarnie, podczas hospitalizacji w wybranych ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności. Dzieci urodzone w miastach odległych od tych ośrodków musiały dotrzeć do specjalistycznego szpitala w kluczowych dla dalszej terapii sześciu godzinach od porodu. Przygotowany na naszej uczelni we współpracy z Generali i Fundacją THSN projekt wykorzystania hipotermii leczniczej już w trakcie transportu karetką neonatologiczną to prawdziwy przełom, dzięki któremu noworodki szybciej otrzymują niezbędną pomoc i leczenie. Dzieci, którym udało nam się pomóc dotychczas, dzięki temu programowi mają zapewnioną optymalną temperaturę mózgu co potencjalnie zmniejsza ryzyko trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Badania kliniczne jednoznacznie wykazały, że czym wcześniej udaje się zainicjować hipotermie leczniczą, tym mniejsze ryzyko powikłań neurologicznych – wyjaśnia prof. Jan Mazela, kierownik Oddziału Neonatologicznego Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu.

Pierwsze trzy urządzenia trafiły do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, Uniwersyteckiego Szpitala im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze oraz Uniwersyteckiego Szpitala nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Pandemia Covid-19 zatrzymał na chwilę rozwój programu, który obecnie został wznowiony.

– Bardzo się cieszę, że kolejny szpital będzie mógł ratować noworodki, urodzone poza dużymi ośrodkami, przed skutkami asfiksji. W Generali chcemy być partnerem na całe życie dla naszych klientów i partnerów, a także społeczności, w których działamy. Celem Generali  jest umożliwienie ludziom kształtowania bezpieczniejszej przyszłości poprzez troskę o ich życie i marzenia – wyjaśnia Andrea Simoncelli, Przewodniczący Rady Nadzorczej Generali Polska i patron programu THSN w Polsce.

– Jestem  tym bardziej dumny, że przekazany Instytutowi Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi sprzęt został zakupiony dzięki zaangażowaniu pracowników Generali Polska w nagłośnienie problemu asfiksji podczas pierwszej inicjatywy fundraisingowej, Globalnego Wyzwania THSN w 2021 roku – mówi Andrea Simoncelli. – Będziemy kontynuować rozwój tego programu w Polsce w ramach organizacji The Human Safety Net, która niedawno otworzyła swoją siedzibę w kultowym budynku Procuratie Vecchie przy Placu Św. Marka w Wenecji. Chciałbym, aby Generali Polska było liderem tych humanitarnych inicjatyw, ponieważ każde życie ma znaczenie – podsumowuje Przewodniczący Rady Nadzorczej Generali Polska.

Więcej o przekazaniu sprzętu w relacjach mediów

TVP3

TV TOYA

RMF FM

PAP

Dziennik Łódzki

Gazeta Wyborcza

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: