Dedykowana infolinia ds. szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w punkcie szczepień! 42 271 12 55 | 42 271 18 50

Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
Previous slide
Next slide

Zarezerwuj wizytę z domu.

Fundacja na Rzecz Rozwoju
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Ile waży dziecko? Wigilijne spotkanie z kardynałem Rysiem Na tradycyjnej Wigili organizowanej przez Dyrekcję Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i Fundację na Rzecz Rozwoju ICZMP w Łodzi spotkali: pielęgniarki, położne, lekarze, pracownicy naukowi i przedstawiciele administracji Instytutu.

– Cieszę się że w tym pięknym czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia możemy być razem – przywitała zebranych prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu. – Święta to czas refleksji i zadumy. To czas kiedy wracamy do wydarzeń mijające go roku. Wspominamy nasze sukcesy, ale też porażki. Ważne byśmy z nich wyciągali wnioski i by motywowały nas do dalszej pracy. Bo, my tu na co dzień jesteśmy świadkami wielkiej radości i wielkiego szczęścia, ale też wielkich tragedii i dramatów. Pragnę Wam bardzo podziękować za waszą pracę i życzyć radości ciepła, czasu z rodzinami. A nowym roku jak najwięcej sukcesów i jak najmniej trudnych sytuacji.

Życzenia kardynała

Niezwykłe życzenia złożył pracownikom ICZMP kardynał ks. abp Grzegorz Ryś. – Chciałbym podpisać się pod życzeniami, jakie nam wszystkim składają aniołowie. One są zawarte w zdaniu, które najczęściej będzie powtarzane przez te Święta: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi ludziom, w których ma upodobanie – mówił.

– Aniołowie tak naprawdę życzą nam dwóch rzeczy w związku z tym świętem – kontynuował. – Pierwsza to to, żeby Bóg się okazał pełen chwały w naszym życiu. A druga, żeby między nami zapanował pokój. To pierwsze życzenie, żeby Bóg był chwalebny. Najdowcipniej można to wytłumaczyć tak: w języku Pisma Świętego – hebrajskim, chwała bierze się od słowa kabot, czyli ciężki. Zatem chwalebny to ktoś, kto jest ciężki, bardzo dużo waży. W języku polskim chwalebny jest ktoś, kto jest ważny. Jest w stanie wszystko przeważyć. I bardzo Wam tego życzę, żeby Bóg był w stanie wszystko przeważyć w waszym życiu. To nie jest takie proste.

Wielkie doświadczenie miłości

Tak sobie pomyślałem, że wy macie szczególny tytuł do zrozumienia tego życzenia. Bo ten bardzo ważny, wiele ważący Bóg pokazuje się w te święta jako dziecko, które na pierwszy rzut oka niewiele waży. Ale ile dziecko może ważyć, Wy wiecie lepiej niż wszyscy inni. Podejrzewam, że w Łodzi nie ma ludzi, którzy wiedzą lepiej niż Wy, ile dziecko waży. I ile jest w stanie przeważyć.

To nam pokazuje w jaki sposób Bóg jest ważny w naszym życiu. On nie jest nigdy ważny, jakąś siłą, przemocą. On dlatego jest ważny, że potrafi być mały, być pokorny, że potrafi się urodzić w stajni, że potrafi umrzeć na krzyżu. Właśnie dlatego jest ważny, że się z tą swoja ważnością nie obnosi, nie narzuca, nie eksponuje jej. I rozumiemy dobrze, że ta waga nie bierze się z niczego innego, jak z wielkiego doświadczenia miłości.

Dlatego bardzo Wam życzę, by Bóg był tak ważny dla Was, jak te wszystkie dzieci, którymi się tu zajmujecie. No, troszkę ważniejszy od nich.

I jeszcze słowo o pokoju.

Wszyscy ostatnio dużo myślimy o tym, co to słowo znaczy. Wszędzie jest wojna do tego stopnia, że już zdążyliśmy się do niej przyzwyczaić. To jest coś strasznego, że potrafimy się przyzwyczaić do wojny. No, ale są takie chwile kiedy zastanawiamy się na czym polega pokój. Gdy  czytamy Ewangelię, to pokój wiąże się z tajemnicą wcielenia. Ile razy Nowy Testament mówi o pokoju, mówi, że pokój miedzy ludźmi powinien być czymś takim, jak harmonia między członkami w jednym ciele. Chrystus się wciela, przyjmuje ciało, po to, żeby nas do tego ciała zaprosić. Całe ciało Chrystusa to jest głowa i Kościół, który jest Chrystusowym ciałem. Pokój jest wtedy między ludźmi, jak żyją w takiej harmonii, w jakiej mogą żyć poszczególne organy w jednym ciele. Nikt się na tym nie zna tak dobrze, jak Wy. Wy wiecie, co się dzieje, gdy się jeden z narządów zbuntuje. Co to oznacza. Widzimy, że pokój to nie tylko brak wojny. Pokój też nie polega na tym, że są między nami ciche dni. Pokój jest wtedy gdy jesteśmy w takiej harmonii jak wszystkie narządy w zdrowym ciele.

Bardzo się pod życzeniami aniołów podpisuję i życzę żebyście mieli wiarę, że taki pokój między ludźmi jest możliwy. Nieraz o tę wiarę jest trudno, ale aniołowie to ogłaszają, a oni z reguły wiedzą, co mówią. Bardzo Państwu życzę w te święta żebyście bardzo doświadczyli pierwszeństwa Boga w życiu, który jest w stanie jako małe dziecko wszystko przeważyć i pokoju z innymi, który jest harmonią, jak w zdrowym ciele.

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: